Dlaczego kredyt jest lepszy od leasingu?

4
(1)

Obecnie, leasing praktycznie dorównał popularnością kredytowi bankowemu. Chętnie wybierają go zwłaszcza mniejsze podmioty gospodarcze, z ograniczoną zdolnością kredytową. Pytanie tylko, czy takie rozwiązanie jest korzystniejsze od kredytu, czy też mimo wszystko warto postawić na ten ostatni?

W praktyce, kredyt i leasing nie są w pełni substytucyjnymi produktami finansowymi. To, która z wymienionych form finansowania inwestycji sprawdzi się w danym przypadku, zależy od wielu czynników, tj. celu zakupu, wielkości przedsiębiorstwa, kalkulacji kosztów, branży.

Kredyt – nie dla każdego

Stabilne, duże przedsiębiorstwa nadal chętnie sięgają po kredyty. Dla mniejszych firm jest on często nie tyle nieopłacalny, co po prostu niedostępny. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż podobnie jak w przypadku produktów kredytowych dla klientów indywidualnych, banki wymagają od przedsiębiorcy stabilności finansowej, czyli innymi słowy – odpowiedniej zdolności kredytowej. Tam, gdzie występują problemy z płynnością finansową czy sezonowymi wahaniami zysku, tam możliwości skorzystania z kredytu są na ogół niewielkie, a co za tym idzie – zachodzi potrzeba poszukiwania innych rozwiązań.

Czym jest leasing?

Najogólniej mówiąc, leasing to taki produkt finansowy, który pozwala przedsiębiorcy (leasingobiorcy) korzystać z danego środka trwałego przez uzgodniony okres czasu i nie wiąże się z koniecznością jego nabycia. W zamian za otrzymanie takiego prawa leasingobiorca płaci na rzecz leasingodawcy (banku lub innej firmie leasingowej) określoną wysokość rat leasingowych.

Leasing – kiedy warto stosować?

Leasing znajduje zastosowanie przede wszystkim w inwestycjach związanych ze środkami trwałymi przeznaczonymi na zużycie (np. samochodami osobowymi). Wynika to z samej specyfiki tego produktu – najczęściej okres finansowania wynosi bowiem w tym przypadku nie więcej niż 60 miesięcy. Co więcej, warto też zaznaczyć, że z leasingiem nie wiążą się tak liczne procedury i formalności jak z kredytem. Niższy jest także wkład własny (zwykle ok. 10% wartości przedmiotu plus VAT).

Największy mankament leasingu

Niezwykle istotnym mankamentem leasingu jest to, że występują w ramach niego surowe sankcje za opóźnienia w spłacie rat, a także konieczność uregulowania zobowiązań nawet jeśli przedsiębiorstwo utraci leasingowaną rzecz (np. wskutek kradzieży). Dlatego też nierzadko leasingobiorcy decydują się wykupić dodatkowe ubezpieczenia, które podnosi koszty całkowite przedsięwzięcia. To właśnie między innymi ta kwestia sprawia, że w ostatecznym rozrachunku kredyt bankowy może okazać się tańszym rozwiązaniem niż leasing.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 4 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.