Najbogatsi Polacy ze świata motoryzacji

4
(2)

Co roku miesięcznik Forbes publikuje listę najbogatszych Polaków. Wśród tej elity znajdują się także osoby związane ze światem motoryzacji. Poznajmy je.

W roku 2015 listę 100 najbogatszych Polaków po raz kolejny otwiera Jan Kulczyk. Jego majątek w chwili obecnej jest wyceniany na 15,1 miliarda złotych. Na drugim miejscu znalazł się medialny magnat Zygmunt Solorz-Żak, który w ostatnim roku powiększył swój majątek do 11,9 mld zł. Pierwszą trójkę zamyka Michał Sołowow – utytułowany kierowca rajdowy, który może pochwalić się majątkiem w wysokości 8 mld złotych.

Na najnowszej liście 100 najbogatszych Polaków miesięcznika Forbes znalazło się 5 osób związanych z branżą motoryzacyjną.

Miejsce 20

Najwyższą lokatę spośród branży motoryzacyjnej – 20 miejsce – zajmuje małżeństwo Solange i Krzysztof Olszewscy, którzy są twórcami firmy Solaris Bus znajdującej się pod Poznaniem. Firma Solaris to jeden z największych na świecie producentów autobusów, trolejbusów i tramwajów. Od 1996 r. firma wyprodukowała ponad 11 tys. pojazdów. Majątek państwa Olszewskich jest szacowany na miliard złotych.

Miejsce 25

Na pozycji 25 uplasował się Krzysztof Oleksowicz, którego majątek wynosi około 920 mln złotych. Oleksowicz to współzałożyciel, członek zarządu i główny akcjonariusz Inter Carsu. Firma ta jest importerem oraz dystrybutorem części zamiennych do samochodów osobowych i ciężarowych. Dodatkowo pan Oleksowicz posiada licencję rajdową i ma na koncie starty w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski.

Miejsce 34

34 pozycję na liście najbogatszych Polaków zajmuje Sobiesław Zasada, z majątkiem szacowanym na 645 mln złotych. Zasada jest byłym kierowcą rajdowym, który angażuje się w biznesy powiązane z motoryzacją, czyli sprzedażą samochodów i części zamiennych, a także usługami transportowymi. Sobiesław Zasada zainwestował także w nowoczesne centrum szkolenia kierowców – Sobiesław Zasada Centrum.

Miejsce 46

Pozycja 46 wśród najbogatszych osób związanych z motoryzacją należy do trzech osób ex aequo ich majątek wart jest po 560 mln złotych na osobę, są to Zygfryd Żurawski, Tomasz Zaboklicki, Zenon Muszyński. Osoby te są wspólnikami w bydgoskiej firmie Pesa, produkującej pojazdy szynowe.

Miejsce 92

Na 92 pozycji tej listy znalazł się Mariusz Książek z majątkiem w wysokości 270 mln zł. Jest on twórcą powstałej w 1996 roku spółki deweloperskiej Marvipol, dodatkowo działa także w branży motoryzacyjnej. Grupa zajmuje się sprzedażą aut marki Jaguar, Land Rover, Aston Martin, należy do niej także sieć myjni Robo Wash Center.

Miejsce 97

Pozycja 97 należy do Artura Toronowskiego z majątkiem wartym 250 mln złotych. Rodzinna firma Toronowskiego – Citronex, trudni się przede wszystkim sprzedażą owoców i warzyw, ale oprócz tego zajmuje się także transportem, prowadzi stacje paliw i trzy hotele Picaro, przy autostradach A4 i A2.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 4 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.