Wybierając samochód dla firmy, musimy podjąć mnóstwo istotnych decyzji tj. wybór modelu, marki czy roku produkcji pojazdu, a także musimy się zastanowić, w jaki sposób sfinansujemy jego zakup.
Jednym ze sposobów zdobycia środków na zakup pojazdu dla firmy, która nie może sobie pozwolić na zapłatę własną gotówką, jest skorzystanie z kredytu samochodowego. Udostępnia je wiele instytucji finansowych, dlatego warto porównać dostępne oferty, by wybrać pożyczkę najbardziej atrakcyjną finansowo.
Przed podjęciem decyzji o kredytowaniu w danym banku zwróćmy uwagę nie tylko na koszty kredytu samochodowego, ale także na całą procedurę wnioskowania. Może ona bowiem trwać dosyć długo i minie kilka dni, zanim będziemy jeździć naszym nowym autem. W czasie procesu kredytowego banki analizują naszą zdolność kredytową oraz wartość przedmiotu kredytowania, a więc oceniają wybrany przez nas pojazd.
Szukając kredytu samochodowego, warto również zwrócić uwagę na wymagane przez banki zabezpieczenia. Im jest ich mniej, tym lepiej. Ponadto zastanówmy się, jak długo chcemy użytkować kupowany przez nas pojazd. Jeżeli raty rozłożymy np. na 5 lat, a planujemy wymienić kupowany samochód na inny nieco szybciej, sprawdźmy, czy firma, w której staramy się o kredyt, daje możliwość zwolnienia zabezpieczenia z pojazdu w czasie trwania umowy kredytowej lub przeniesienia zabezpieczenia na inny pojazd.
Banki z reguły wymagają poniesienia przez kredytobiorcę określonej wysokości wkładu własnego. Zatem jeżeli nie możemy przeznaczyć żadnej gotówki na pokrycie tej wpłaty, szukajmy takich instytucji, które jej nie wymagają.
Prowizja od kredytu samochodowego jest ruchoma i zależy między innymi od roku produkcji kupowanego pojazdu. Im auto starsze, tym większa opłata prowizyjna będzie naliczona przez bank. Może ona wynieść nawet 10% ceny zakupu. Warto więc zwrócić uwagę, jaki jest przedział wieku pojazdu w związku z oferowaną prowizją. Po przeliczeniu tego kosztu może się bowiem okazać, że wybrany przez nas samochód, jest akurat na progu pobierania wyższej prowizji, a dokonując zakupu rok młodszego pojazdu, zapłacimy za nie niewiele więcej dzięki zmniejszeniu wysokości prowizji, a zyskamy w tej cenie auto młodsze.
Przy wyborze odpowiedniej oferty szybkiego kredytu dla firm, warto zwrócić uwagę na obowiązkowe ubezpieczenia, jakie wymagane są przez banki. Poza koniecznością zapłaty składki AC przez cały czas trwania umowy być może będziemy musieli także płacić np. za ubezpieczenie spłaty kredytu.