Najbogatsi Polacy ze świata motoryzacji

Co roku miesięcznik Forbes publikuje listę najbogatszych Polaków. Wśród tej elity znajdują się także osoby związane ze światem motoryzacji. Poznajmy je.

W roku 2015 listę 100 najbogatszych Polaków po raz kolejny otwiera Jan Kulczyk. Jego majątek w chwili obecnej jest wyceniany na 15,1 miliarda złotych. Na drugim miejscu znalazł się medialny magnat Zygmunt Solorz-Żak, który w ostatnim roku powiększył swój majątek do 11,9 mld zł. Pierwszą trójkę zamyka Michał Sołowow – utytułowany kierowca rajdowy, który może pochwalić się majątkiem w wysokości 8 mld złotych.

Na najnowszej liście 100 najbogatszych Polaków miesięcznika Forbes znalazło się 5 osób związanych z branżą motoryzacyjną.

Miejsce 20

Najwyższą lokatę spośród branży motoryzacyjnej – 20 miejsce – zajmuje małżeństwo Solange i Krzysztof Olszewscy, którzy są twórcami firmy Solaris Bus znajdującej się pod Poznaniem. Firma Solaris to jeden z największych na świecie producentów autobusów, trolejbusów i tramwajów. Od 1996 r. firma wyprodukowała ponad 11 tys. pojazdów. Majątek państwa Olszewskich jest szacowany na miliard złotych.

Miejsce 25

Na pozycji 25 uplasował się Krzysztof Oleksowicz, którego majątek wynosi około 920 mln złotych. Oleksowicz to współzałożyciel, członek zarządu i główny akcjonariusz Inter Carsu. Firma ta jest importerem oraz dystrybutorem części zamiennych do samochodów osobowych i ciężarowych. Dodatkowo pan Oleksowicz posiada licencję rajdową i ma na koncie starty w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski.

Miejsce 34

34 pozycję na liście najbogatszych Polaków zajmuje Sobiesław Zasada, z majątkiem szacowanym na 645 mln złotych. Zasada jest byłym kierowcą rajdowym, który angażuje się w biznesy powiązane z motoryzacją, czyli sprzedażą samochodów i części zamiennych, a także usługami transportowymi. Sobiesław Zasada zainwestował także w nowoczesne centrum szkolenia kierowców – Sobiesław Zasada Centrum.

Miejsce 46

Pozycja 46 wśród najbogatszych osób związanych z motoryzacją należy do trzech osób ex aequo ich majątek wart jest po 560 mln złotych na osobę, są to Zygfryd Żurawski, Tomasz Zaboklicki, Zenon Muszyński. Osoby te są wspólnikami w bydgoskiej firmie Pesa, produkującej pojazdy szynowe.

Miejsce 92

Na 92 pozycji tej listy znalazł się Mariusz Książek z majątkiem w wysokości 270 mln zł. Jest on twórcą powstałej w 1996 roku spółki deweloperskiej Marvipol, dodatkowo działa także w branży motoryzacyjnej. Grupa zajmuje się sprzedażą aut marki Jaguar, Land Rover, Aston Martin, należy do niej także sieć myjni Robo Wash Center.

Miejsce 97

Pozycja 97 należy do Artura Toronowskiego z majątkiem wartym 250 mln złotych. Rodzinna firma Toronowskiego – Citronex, trudni się przede wszystkim sprzedażą owoców i warzyw, ale oprócz tego zajmuje się także transportem, prowadzi stacje paliw i trzy hotele Picaro, przy autostradach A4 i A2.

Najdroższe samochody w Polsce

Na polskich drogach możemy zobaczyć coraz więcej ekskluzywnych samochodów. Pod tym względem z pewnością doganiamy Zachód. Jakie są jednak najdroższe auta oferowane w naszym kraju? Sprawdzamy.

Eksperci zgodnie twierdzą, że polski rynek nowych samochodów nie należy do najprężniej rozwijających się. Wynika to z popularności, jaką cieszą się używanych aut sprowadzanych z Niemiec oraz innych państw Europy Zachodniej. Mimo dominacji aut używanych oferta dealerów jest bardzo bogata. Jeśli zaś chodzi o drogie auta to prezentuje się nie gorzej niż ta z salonów w Paryżu, Londynu czy Frankfurtu nad Menem.

Mercedes G63 AMG 6×6

Nowy model Mercedesa to prawdziwa gratka wśród drogich aut. Koszt samochodu sięga około 2 milionów złotych. To nie odstraszyło jednak polskich nabywców. W 2014 roku na ten samochód skusiło się 7 klientów. G63 to terenowe auto oferujące nieprzeciętne możliwości jazdy w terenie oraz niebywały komfort. Dodatkowo oferuje ono moc silnika V8 biturbo mającego 544 konie mechaniczne.

Ferrari F12 Berlinetta

Innym przykładem ekskluzywności z najwyższej półki jest Ferrari F12 Berlinetta. Samochód ten posiada 12-cylindrowy silnik, gwarantujący wysokie osiągi. Moc silnika o pojemności 6,3 litra to bagatela 740 koni mechanicznych. Auto kosztuje 1,4 miliona złotych. W ubiegłym roku w Polsce sprzedano 7 sztuk tego samochodu.

Lamborghini Aventador

Aventador to najnowszy model ze stajni Lamborghini. Ten ultralekki pojazd (waży jedynie 1575 kg) wyposażony jest w silnik V12 o pojemności 6,5 litra i mocy rzędu 700 koni mechanicznych. Samochód rozpędza się do 100 km/h w ciągu zaledwie 2,9 sekund. Maksymalna prędkość to 350 km/h. Koszt jednego modelu to prawie 1,7 miliona złotych. W ubiegłym roku w Polsce sprzedano cztery egzemplarze Aventadora.

Rolls-Royce Phantom

Rolls-Royce Phantom to prawdziwa gwiazda wśród drogich samochodów. Jeden egzemplarz kosztuje prawie 1,6 miliona złotych. Samochód wyposażono w silnik V12 o maksymalnej mocy 632 koni mechanicznych. Oferuje on przyspieszenie do setki w ciągu 4,6 sekund. Phantom to kwintesencja luksusu, która oferuje wygodę oraz znakomite osiągi. W Polsce w ubiegłym roku sprzedano 3 egzemplarze tego modelu.