Co z podatkiem VAT przy kredytach samochodowych?

4.5
(2)

Prowadzisz własną firmę i zamierzasz kupić samochód na kredyt? Sprawdź w pierwszej kolejności, jakie wymagania stawiają przedsiębiorcom banki podczas rozpatrywania ich wniosków kredytowych oraz jakie konsekwencje wynikną z umowy takiego kredytu, gdy mowa o rozliczaniu podatku VAT.

Jeśli zdecydujemy się na kredyt samochodowy w banku, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że czasami rozliczenie podatku VAT może odbywać się w niewygodny dla nas sposób. Czy istnieje sposób na uniknięcie komplikacji związanych z tym podatkiem?

Kredyt samochodowy to bardzo szczególny rodzaj kredytu. Uzyskane w ramach niego pieniądze można przeznaczyć tylko na jeden cel, tzn. na zakup auta (nowego lub używanego). Po zakupieniu auta kredytobiorca zobowiązany jest do okazania dokumentu potwierdzającego transakcję. Co więcej, ma on obowiązek wykupienia polisy AC.

Ogólnie kredyt samochodowy opłaca się najbardziej, gdy bierzemy go na firmę. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na ten krok. Jednym atutem takiego rozwiązania jest niższa cena. Drugim faktem jest to, że możemy uzyskać zwrot podatku VAT. Co więcej, posiadacz auta może wliczać późniejsze wydatki związane z jego eksploatacją (np. kupowanie paliwa) w koszty firmy. Taki stan rzeczy niesie ze sobą wiele korzyści, lecz należy pamiętać, iż nie uda nam się tak czy siak uniknąć rozliczenia podatku VAT. Tutaj zaś pojawia się kluczowy problem na styku podatek VAT i kredyt samochodowy, czyli konieczność wpłacenia podatku jednorazowo. Jeśli samochód ma wysoką wartość, to może to oznaczać dość spore wyzwanie dla kupującego. Wyłożenie z własnej kieszeni nierzadko kilkunastu tysięcy złotych gotówką może być problemem dla wielu – zwłaszcza małych – firm.

Co robić w takiej sytuacji? Czy jesteśmy skazani na pożyczanie gotówki na opłatę podatku VAT w momencie zakupu auta? Jeśli nie mamy możliwości finansowych, warto pomyśleć o alternatywie, czyli o leasingu. W leasingu VAT jest rozliczany w inny sposób. Po pierwsze, mamy większy wpływ na konstrukcję umowy leasingowej, a po drugie, możemy spłacać VAT wraz z ratami leasingowymi przez kilka lat. Takie rozłożenie VATU niesie ze sobą korzyści nie tylko dla firm, ale i dla osób fizycznych. Co istotne, pozwala ono uniknąć problemów z płynnością finansową.

Podsumowując, podatek VAT przy kredytach samochodowy trzeba płacić jednorazowo w momencie zakupu auta. Jest to duże wyzwanie. Możemy mu podołać, jeśli posiadamy płynność finansową. Gdy jej brak, dużo lepiej pomyśleć o kupnie auta w leasingu i rozłożeniu spłaty podatku VAT w dłuższym okresie.

Oceń ten post.

Kliknij na gwiazdkę aby dodć swoj ocenę.

Średnia ocena: 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.